Główne założenia przedmiotu Projekt grupowy

Projekt grupowy ma na celu, oprócz samego wykonania projektu, przygotowanie studentów do przyszłej pracy zespołowej oraz nauczenie terminowego wywiązywania się ze zobowiązań, wynikających z ustalonego harmonogramu prac projektowych. W ramach przedmiotu Projekt grupowy są realizowane projekty, których tematy formułują dowolni klienci, w tym pochodzący z WETI oraz z firm zewnętrznych. Każdy projekt posiada swojego opiekuna na WETI oraz klienta. Klientem projektu może być osoba z firmy zewnętrznej (niekoniecznie technicznej), instytucji zewnętrznej, opiekun projektu, koordynator katedralny, koordynator wydziałowy, nauczyciel z PG i in. Studenci mogą zgłaszać własne propozycje tematów projektów, również np. w porozumieniu z firmami zewnętrznymi oraz z potencjalnym opiekunem projektu z WETI lub koordynatorem katedralnym albo wydziałowym. Do zgłaszania tematów projektów zapraszamy również bezpośrednio firmy zewnętrzne.

Zasady realizacji przedmiotu zostały podane w dokumencie Zasady realizacji i zaliczenia przedmiotu Projekt grupowy na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej (link na dole strony). W dokumencie tym opisano szczegółowo stawiane wymagania, zasady zaliczenia i wszystkie obowiązkowe czynności, które studenci muszą wykonać. Jest to więc praktyczny przewodnik dla każdego studenta i należy się z nim obowiązkowo zapoznać.

Dla studentów będą prowadzone obowiązkowe spotkania informacyjne. Będą je prowadzili nauczyciele WETI oraz z zaprzyjaźnionych firm zewnętrznych, w czasie zarezerwowanym w planie zajęć na potrzeby Projektu grupowego.

Oprócz samego tworzenia produktu finalnego w Projekcie grupowym ważna jest również inżynieria projektowania, a ocenie podlega zarówno produkt, jak i jakość procesu projektowania, w tym: jakość dokumentacji, terminowość wykonywania zadań zdefiniowanych w harmonogramie prac, terminowość wykonywania dokumentacji i jej umieszczania w serwisie SPG, jakość pracy zespołowej i udział w spotkaniach informacyjnych itp.

Zespoły projektowe liczą od 3 do 5 osób i są tworzone przez studentów wybierających dowolne tematy, w dowolnych katedrach. W skład zespołu projektowego mogą wchodzić studenci z różnych kierunków studiów (zespoły interdyscyplinarne), którzy powinni dobierać się wg własnych preferencji oraz w zależności od wymagań danego tematu projektowego. Każda grupa ma również obowiązek wybrania kierownika projektu.

Projekt grupowy trwa 2 semestry. Każdy semestr Projektu grupowego kończy się prezentacją projektu w katedrze, w której jest realizowany, przed komisją oceniającą, złożoną z opiekunów projektów oraz koordynatora katedralnego i ewentualnie innych osób.

Na koniec 2 semestru będzie przeprowadzony również konkurs na najlepszy Projekt grupowy na WETI oraz ogólnowydziałowe prezentacje najlepszych projektów, zgłaszanych przez katedry.

Realizacja Projektu grupowego podlega obowiązkowemu i systematycznemu dokumentowaniu w systemie elektronicznym SPG. W szczególności, po zdefiniowaniu tematu projektu przez opiekuna/klienta, do zaliczenia przedmiotu jest obowiązkowe:

  1. Zapisanie się studentów do grupy projektowej, zaakceptowane przez opiekuna w systemie SPG (opiekun musi zatwierdzić grupę w systemie SPG)
  2. Wybranie kierownika projektu, zaakceptowane-zatwierdzone przez opiekuna w systemie SPG
  3. Zdefiniowanie harmonogramu realizacji projektu, poprzez określenie kolejnych etapów wraz z datami kontrolnymi (w tym datami dostarczania dokumentów), zaakceptowanymi przez opiekuna w systemie SPG
  4. Utworzenie i terminowe umieszczanie w SPG wymaganej dokumentacji projektowej i jej akceptacja przez opiekuna
  5. Opracowanie plakatu (w języku polskim i angielskim), umieszczenie go w systemie na końcu I semestru oraz jego aktualizacja na koniec semestru II. Plakat zawiera informacje o temacie, wykonawcach, podstawowych zadaniach i osiągniętych rezultatach; plakat wykonujemy wg jednolitego wzorca (patrz „zasady dokumentowania i wzorce dokumentów”);
  6. Opracowanie prezentacji i umieszczenie tej prezentacji w serwisie SPG przed terminem prezentacji katedralnych, na koniec semestru I i semestru II;
  7. Spełnienie wymagań dodatkowych określonych przez opiekuna i/lub klienta projektu oraz wynikających z zarządzeń szczegółowych koordynatora wydziałowego i/lub koordynatorów katedralnych.

Nadzór nad projektem grupowym na WETI sprawuje koordynator wydziałowy w porozumieniu z kolegium dziekańskim.

Funkcję koordynatora wydziałowego Projektu grupowego pełni dr inż. Sławomir Gajewski (e-mail: slawomir.gajewski@eti.pg.edu.pl).

Nadzór nad projektami grupowymi w katedrach sprawują koordynatorzy katedralni.

Zasady realizacji i zaliczenia przedmiotu Projekt grupowy